SZÁNHÚZÁS, KUTYAFOGAT
Valószínűleg a legdrágább kutyás sport az eszközigények és utazások miatt, illetve egy kutya sem elég, legalább négy kell e sport űzéséhez.
Nem csak az északi kutyafajták sportja, viszont egy bizonyos hőmérséklet felett (15-18 fok) semmilyen kutyával nem ajánlott az edzés! Jól tudjuk, hogy minden kutya szeret futni, mozogni, ám a sok fajta között van olyan típus, amely kifejezetten szánhúzókutya. Ezek az alaszkai malamut, a samoyed, a grönlandi kutya, és szibériai husky. Ők genetikailag kizárólag erre „szakosodtak” a múlt során, tehát mind testfelépítésükben, izomzatukban és viselkedésükben a legalkalmasabbak a szánhúzásra.
Világszerte, sőt hazánkban is a versenyzés két formában létezik:
Az egyik minden fajta, sőt keverék kutyákkal, törzskönyv nélkül is lehetővé teszi a fogathajtást, ez az IFSS/ESDRA irányvonalát követi.
A másik a kifejezetten törzskönyvezett szánhúzó fajtákkal versenyeztet, a „legtehetségesebb”’ fajtát, a huskykat külön kategóriába indítva.
Ez lehetővé teszi, hogy az inkább kitartó, ám kicsit lassúbb fajták ne szenvedjenek hátrányt a rövidtávú versenyeken, egyenlő esélyekkel álljanak rajthoz. A kutyafogat Mongóliában körülbelül 35000-30000 évvel ezelőtt alakult ki. A kutatók úgy gondolják, hogy az emberek, amikor az északi sarkkör felé kezdtek el terjeszkedni, vitték magukkal a kutyáikat, ahol 3000 évvel ezelőtt szánhúzásra kezdték el használni.